Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cem-i takdim - Cem-i tehir Nedir?
RasitTunca-4 

Cem-i takdim - Cem-i tehir Nedir? Neden Yapılır? Nezaman Yapılır? Namazları Birleştirmenin Hükmü Nedir?

Cem-i Takdim veya Cem i Evvel Ne Demekdir:

Bir namazı,vakti girmeden önce, önceki namazla birlikte kılmaya Cem-i Takdim, yani öne alma, peşinen ödeme, veya evvele, öne alma denilir.

Cem-i Tehir veya Cem i Ahir Ne Demekdir:

Bir namazı, vakti çıkıncaya kadar geciktirip, sonraki namazla birlikte kılmaya Cem-i Tehir, veya Cem i Ahir, sonraya alma, Sonradan ödeme, ileri alma denilir.

Bir evin, ana giriş kapısı olması demek, mutfağa veya banyoya veya oturma odasına da, o kapıdan girileceğini göstermez, içeri girdikden sonra, başka kapılarıda olabilir, o yüzden, Hz. Muhammed Mustafa'nın bunu(Namazları Cem erme Meslesini) "Veda Haccı" nda arafat'da yapması demek, Bu sünnettir, Bu sünnet illa araft'da yapılır, başka zaman yapılmaz manasını taşımaz. Bazı sünnetler maksadına binaen yapılır, bazıları manasına binaen, bazıları maneviyatına binaen yapılır. Ve bu sünnet te maksad önemlidir, ve maksad insanın vakti ne zaman en müsait ise, yani vakit girmeden müsait ise, önceye alması, yoksa sonra müsait olcaksa, sonraya almasına cevaz vermek içindir. Ve burada arafat'da Hz. Muhammed'in ikişer ikişer, iki namazı birleştirmeside, sadece bir örnek teşkil etmek içindir, bu olurda olur, üç vakit namaz'da olabilir, ve en müsait olduğun zaman, mesela üç vakti, sana uygun olan yöntemle kılmandır efdal olan, bu öncede olabilir veya sonrada olabilir yani.

Kar©glan
Başağaçlı Raşit Tunca

Schrems, 21 Temmuz 2015 Salı

Original Kar©glan

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)