Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Az Daha Cehenneme Gidecekti – Hakem bin Keysan
Kureyş kabilesinin Mahzumoğulları koluna mensup olan Hişam bin Muğire’nin kölesi Hakem bin Keysan, Peygamberimizin Nahle’ye gönderdiği bir askeri birlik tarafından esir alındı. İslâm müfrezesinin komutanı Abdullah bin Cahş, esirleri öldürmek istediğinde ilk Müslümanlardan Mikdad bin Amr (ra) buna engel oldu ve esirlerin Medine’ye Peygamber Efendimize götürülmesini, onlar hakkındaki kararı Efendimizin vermesini teklif etti.

Medine’ye, Peygamberin mescidine getirilen Hakem bin Keysan, İslâm Peygamberi tarafından Müslüman olmaya davet edildi. Hakem hem Müslüman olmuyor, hem de İslâm ve Müslümanlar hakkında ileri geri konuşuyordu. Sahabîlerin sabrı taşıyor, Hakem’in cezalandırılmasını istiyorlardı. Hz Ömer, Efendimize: “Ya Resûlallah! Ne diye bunun için yorulup duruyorsunuz. Bırakın, öldürelim, cehenneme gitsin.” dedi. Efendimiz Hz. Ömer’i dinlemeyip Hakem’i tekrar tekrar İslâm’a davet etti. En sonunda Hakem bin Keysan, Efendimize “İslâm nedir?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz: “Allah’a ortak koşmadan O’na kulluk etmen, Muhammed’in de O’nun kulu ve Resûlü olduğuna şehadet getirmendir.” dedi. Hakem “Öyleyse ben Müslüman oluyorum.” dedi ve kelime-i şehadet getirdi. O Müslüman olunca, Efendimiz çok sevindi ve ashâbına dönerek: “Eğer sizi dinleyip onu öldürseydim adam cehenneme gidecekti.” dedi. Peygamberimiz bir İslâm davetçisinin davet yolunda ne kadar sabırlı olması gerektiğini onlara göstermiş oldu.

Hakem bin Keysan Müslüman olduktan sonra suffe ashâbına katıldı. Peygamber Efendimizin İslâm’ı anlatmak amacıyla Bir-i Maune’ye gönderdiği yetmiş öğretmenden birisi oldu. İslâm’ın genç davetçisi Hakem, İslâm düşmanları tarafından Bir-i Maune’de arkadaşlarıyla birlikte şehit edildi.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)