Hakkalyakin Forum

Full Version: Kıskançlık Sözleri
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Kıskançlık Sözleri

Kıskançlık kalpte hasetlik beslemektir. Kendinize verdiği zararı göremezsiniz ta ki içinizi kurt misali yediğini fark edene kadar.
Kıskanç bir arkadaş size en büyük zararı verecektir. Bu yüzdendir ki kişi arkadaşını dikkatli seçmelidir.
Seven insan kıskanır derler…Kimileri sadece buna inanmak ister.
Hayat kısa sevdiğinin değerini bil, kıskançlık ve haset insana ancak zarar verir, yıpratır.
Bazı insanlar yüzüne güler arkandan süzer. Sen sen ol herkesi kendin gibi görme.
İnsanlar vardır arkadaşı için hayatını tehlikeye atar. İnsanlar vardır kendisi için arkadaşını yakar.
Hasetlik yüreğe bir kere yerleşti mi oradan silinmesi oldukça zor olan bir lekedir.
Bazı insanlar kendi hayatlarıyla başkalarınınkini kıyaslamayı çok severler. İçten içe hasetlik çekerler…
Kıskanmak yerine kendi hayatımıza içtenlikle baksak belki de bu içimizi yiyen kurttan ebediyen kurtulacağız.
Yüzüne gülüp içten içe arkadaşının kötülüğünü istemenin adıdır kıskançlık.
Kalplerimiz ne zaman kin nefret ve kıskançlıkla doldu? İnsanoğlu çiğ süt emmiş diye boş yere söylememiş atalarımız.
Kıskançlık, ruhun sarılığıdır. John Dryden
Benimsen benimsindir! Kusura bakma, kimseyle paylaşamam!
Bütün kötü tutkuların en kirlisi kıskançlıktır. A. Strindberg
Kıskanılmayan, imrenilecek bir fazileti olmayandır. Aeschylus
Merak etme, ben sana baktığım gibi başkasına bakmam, bakamam.
Kıskançlıkla alakası yok, benim olanın hayalini kuramazsınız!
Öyle bi belli etki beni sevdiğini, ben bile kıskanayım kendimi.
Kıskançlık, sevilen bir kadına saygı duymak demektir. l. Bounine
Kıskançlık, insanı alçaltan ve küçülten bir duygudur. lev Tolstoy
Kıskanç daha çok sever ama, kıskanç olmayan daha iyi sever. Moliere
Sevgi teleskoptan bakar, kıskançlık ise mikroskoptan. John Billings
Ya benim olursun, ya da benim. Kara topraktan bile kıskanırım seni.
Kıskanç biri değilim, sevdiğime ‘Canım’ diyenin can damarını keserim!
Herkesten kıskanacak kadar değil, herkesi kıskandıracak kadar sevsin.
Haset, başkalarının balını kendi ağzına zehir etmektir. Cenap ŞEHABETTİN
Kıskançlıkla kuruntunun gözleri, son derece keskindir. Wolfgang Van Goethe
İnsan, ancak bir başkasına ait olan erdem için kıskançlık duyar. B. Spinoza
Kıskançlık, kendini peydahlayan kendi kendini doğuran bir canavardır. lev Tolstoy
Kıskançlık, insanı kötüleri değil iyileri kötülemeye yöneltir. F. R. Chaleaubriand
Ben kıskancım arkadaş! Sevdiğimin bir başkasına canım demesine katlanamam o kadar!
Kıskançlık, duyguların en korkuncu olduğu kadar, en aldatıcısıdır da. Will Oursler
Kişi, diğer kişilerin başarılarını düşünmez ise yaşamda canlı olarak kalır. lao Tzu
Gurur, kıskançlık ve hırs, insanların kalplerini ateşleyen üç ateştir. Dante Alighieri
Biraz kıskançlık duyarsanız, yaşarken ölmenin ne demek olduğunu anlarsınız. Will Oursler
Söyleyen ve haykıran kıskançlık daima beceriksizdir. Susan kıskançlıktan korkmalı. RlVEROl
Vücudumun % 70’inin su olduğunu kabul etmiyorum. Benim vücudumun % 70’i kıskançlık. Dexter
Onu kıskanmak mı, haşa! Adını zikredenin dilini, kokusunu içine çekenin, nefesini keserim!
Senin olmayan birini kıskanmak o kadar berbat ki. Ne hesap sorabiliyorsun, ne de kızabiliyorsun.
Memleket değiştirmekle; kıskançlık, cimrilik, kararsızlık, korku ve tutku bizi bırakmaz. Montaigne
Başkalarının iyi haline bakıp üzülme, senin haline de bakıp kıskanan çok kişi vardır. Russy Rubutin
Kıskançlığımız, kıskandığımız kişilerin mutluluğundan daha uzun ömürlüdür. François de la Rochefaucauld
Pek az kişi vardır ki iyi talihli bir dostun başarılarını, kıskançlık duymadan kutlayabilsin. Aeschylus
Herhangi birini kıskanmaktan ya da kin beslemekten kurtaracak sihirbaz henüz yeryüzüne gelmiş değildir.
Ben seni en çok güldüğünde seviyorum; Hani gözlerin biraz daha kayboluyor ya, kimseler göremiyor onları.
Kıskanç insan, başkalarını küçük düşürmek isteğiyle kendini gözden düşüren zavallıdır. Archibald Rutledge
Kıskanç olmayan insan bulmak, çıkar düşkünü olmayan insan bulmaktan daha güçtür. François de la Rochefaucauld
Kıskançlık daima sevgiyle beraber doğar; fakat her zaman sevgi öldükten sonra ölmez. François de la Rochefaucauld
Allah kimseye sevdiği insanın paylaştığı bir şeyi beğenenleri tek tek kontrol edecek kadar kıskançlık duygusu vermesin.
Kim kıskanırsa kördür, kim nefret ederse sağırdır, kim kızarsa topaldır, sadece kim severse her şeyi tamdır. Yunan atasözü
Aslında kadın; Erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur.
Kıskançlık, bütün fenalıkların en büyüğü ve ona sebebiyet veren kimselere en az merhamet edenidir. François de la Rochefaucauld
Türk erkeğinin dünyanın en kıskanç erkeklerinden biri olmasının sebebi; Sevgililerine değil, kendilerine güvenmediklerindendir.
İnsan seviyorsa kaybetmekten korkar. Kıskançlık da bir kaybetme korkusudur; Kıskanmıyorsa eğer, yeterince sevmiyordur. Oğuz Atay
Kıskançlık ‘senin için ölürüm’ diye bakan gözlerin, başkasına bakarsan ‘seni öldürürüm’ diye bakmaya başlamasıdır. Atakan Korkmaz
Dört şey çâresizdir; Hasetle karışık kin, tembellikle birlikte fakirlik, ihtiyarlıkla beraber hastalık, yaşlı bir kadınla evlenen genç erkek.
Ben kimseyi böyle delice kıskanmadım, hiç kimseye böyle yürekten bağlanmadım, ben kimse için bir gün oturup ağlamadım. Yalnızca senin için Aşkım.
“Sana haset eden kimseden intikam almana lüzum yoktur. Senin sevinçli ve düzenli bir halde görünmen, ona intikam olarak yeter, onu devamlı kedere boğar.
Şeytanda insandaki özelliklerin birisi hariç hepsi vardır. Şeytanda eksik olan tek nimet aşk. Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır. ŞEMS-İ TEBRİZİ
Sakın, kıskanç (hasetçi) insana beddua etme! O zavallı zaten belanın içinde yaşıyor. Peşinde haset gibi bir düşmanı dururken; ona senin düşman olman lüzum var mı?
Bazı aşklar okyanus gibidir. Görmesen de sonunun bir yerde bittiğini bilirsin, şimdi okyanuslar bile kıskanır sana olan sevgimi, görmesem de biliyorum sonunu sonsuza dek bitmeyecek.
Haset eden kadar, zalim olduğu halde mazluma benzeyen birini görmedim. O her zaman nefsi daralmış; içi, keder ve düşünceden sıkıntılı, kalbi kırgın, hayatına küsmüş bir hal üzere bulunur.
İman etmedikçe cennete giremezsiniz,birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Sizden biriniz kendisi için sevdiğini Müslüman kardeşi için de sevmedikçe(istemedikçe) gerçek mümin olamaz.
Dünya böyle, hiç kimse başkasının ne çeşit olursa olsun, meziyetlerini ona bağışlamıyor, bunları elinden de alamadığı için küçültüyor, inkar ediyor ya da tersini söylüyor. Wolfgang Van Goethe
Ey insan, niçin kardeşini çekemiyorsun? Ona verilen onun hakkı ise, Allah’ü Teala’nın ikram ettiği kimseye kızmaya ne hakkın var? Şayet hakkı değilse, cehenneme girecek adamın nesini çekememezlik edersin?