Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erkek nüfus azalacak mı? Bu Kıyametin Alametlerinden mi
Dini-1 
Erkek Nüfus Azalacak mı? Bu Kıyametin Alametlerinden mi?

“İnsanlar üzerine öyle birzaman gelecek ki, kişi altın zekatını vermek için dolaşacak ama onu ondan alacak kimseyi bulamayacak.Tek adamın ardından tam kırkkadın koşacak”

Resulullah (s.a.v) buyurdu:

“Kıyametin alametleri şunlardır: İlmin azalması, cahillerin yaygınlaşması, zinanın çoğalması, kadınların çoğalıp erkeklerin azalması. Hatta öylesine çoğalacak ki tek erkeğe elli kadın düşecek.” (Buhari)

“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, kişi altın zekatını vermek için dolaşacak ama onu ondan alacak kimseyi bulamayacak. Tek adamın ardından tam kırk kadın koşacak.” (Buhari) Adamların azlığından kadınlar tek adamdan çocuk edinecek ve doğuracaklar. Bunun sebebi şudur: Çünkü adamlar harplerde öldürülecek, kadınları dul kalacak. Onların tabii ki bakıma ihtiyaçları olacak, bu yüzden alım, satım verme-alma gibi işlerde erkeğe ihtiyaç duyulacaktır. Abdullah b. Mes’ud (r.a.) şöyle derdi: “Üzerinize öyle bir zaman gelecek ki, o zamanda ilim azalacak, kitap ve sünneti kimse bilmeyecek.” Şöyle derdi: “Kur’an ezberlemek, harfleri ezberlemek değildir. Asıl Kur’an ezberlemek, onun hududunu ayakta tutmaktır.”

“Allah size ilmi verdikten sonra sizden onu çekip çıkarmak suretiyle almaz, onu ancak alimlerinizi almakla alır. Ondan sonra insanlar cahil kalırlar, fetva isterler, onlara kendi görüşleriyle fetva verilir. Hem kendileri sapar hem de başkalarını saptırırlar.” (Buhari ve Müslim.) “Mescid ehli kendilerine namaz kıldırmak için imam arayacaklar da bulamayacaklar.” (Ebu Davud)

Fırat’ın suyunun çekilmesi

Hadis imamlarının Ebu Hureyre (r.a)’dan rivayet ettikleri bir hadiste Resulullah (s.a.v.) buyurdu:

“Fırat’ın çekilip ortaya altın hazinesi bırakması yakındır. O zaman kim orada bulunursa ondan bir şey almasın.” Şeyheyn’in rivayeti: “Çekilip altın dağı bırakması” şeklindedir. “Fırat çekilip ortaya altın dağı bırakacak, o altın için insanlar çarpışacaklar ve her 100 kişiden 99’u öldürülecektir. Her biri belki kurtulan ben olurum diyecek.” (Müslim) “İnsanlar o altın için vuruşacaklar ve her 10 kişiden 9’u öldürülecek.” (İbn-i Mace)

“Yer, altın ve gümüşten oluşan ciğerparelerini dışa atacak. Katil gelip: “Ben bu uğurda öldürüldüm” diyecek. Akraba ile ilişkisini kesen gelip “Ben akrabamla bunun için ilişkimi kestim” diyecek. Hırsız gelip “Ben bunun için hırsız oldum da elim kesildi” diyecek. Sonra ona çağrılacaklar fakat ondan bir şey almayacaklar.” (Müslim ve Tirmizi) El Huleymi der ki: “Bunun peygamberin (s.a.v.): ‘Mal o kadar çoğalacak ki kimse onu kabul etmeyecek’ diye buyurduğu, o mal çokluğunun bulunduğu zamana rastlaması, daha uygundur ki, bu İsa’nın (a.s.) gökten indiği zamana rastlayacak. Bu büyük kaynaktan gelen o dağ da galiba Müslümanların müşriklerden elde edecekleri ganimetlerdir.

Peygamberin (s.a.v) ondan bir şeyin alınmasını yasak etmesi, herhalde kıyametin pek yakın olmasına işaret olsa gerek. Artık kıyamet o kadar yaklaşacak ki, herkes kendi derdine düşecek, mal ve para kaygısında olmayacaktır. Çünkü böyle bir anda mal para düşünmek cehaletin ve aldatmanın ta kendisidir. Bunun sebebi çarpışma ve vuruşma korkusu da olabilir. Nitekim hadis bu anlama delalet etmiştir. Bu mana daha uygundur”

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi