Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karoglan ın Ramazan Risalesi
RasitTunca-4 
Karoglan ın Ramazan Risalesi

Selamünaleyküm,

Estauzubillah,

Yıllardır Ramazan'a Müslümanlar Medhiyeler dizmişler "hoşgeldinler Merhabalar, güle güle, elvedalar" neredeyse kırmızı halı serecekler önüne. Halbuki Ramazan nedir? ne değildir? insanoğlu anlamamış. Açlik, fakirlik, yokluk, kıtlık demek Ramazan.

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ ﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِۜ وَبَشِّرِ الصَّابِر۪ينَۙ

Euzubillahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmenirrahim

Ve le nebluvennekum bi şey’in minel havfi vel cûi ve naksın minel emvâli vel enfusi ves semerât, ve beşşiris sâbirîn

Meali :

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.

Sadakallahul Aziym Bakara Suresi 155. Ayet

Ekmek yeme! su içme! karın ile yatma!

Ekmek yeme demek, ne demek : Her şey zıtti ile kaim, yani Türkcesi Her şey, zıt anlamlısı ile daha iyi bilinebilir. Ekmek ve su gibi nimetlerin kıymetini, Eksildiğinde veya yokluğunda daha iyi anlamış oluruz. Allah, Ramazan ile diyor ki : "Bak sana ekmek verdim, rızık verdim, su verdim, Onları veren benim, alırsam, bak böyle Ramazandaki gibi, aç kalırsın, fakirliğe düşersin. Anla ki, bunları sana, ben verdim, benim verdiklerime (yediğin, içtiğin, bindiğin, yattığın şeylere..) şükret, kıymetini bil, israf etmeden ye iç, güzelce yaşa, diyor.

وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُواۚ اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِف۪ينَ۟

Bismillahirrahmenirrahim

kulû veşrebû ve lâ tusrifû, innehu lâ yuhıbbul musrifîn

Meali :

Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.

Sadakallahul Aziym Araf Suresi 31. Ayetten Pasaj

Karı ile yatma ne demek? Yine o da zıttı ile kaim. Size eşler verdim, çocuklar verdim, aile verdim, bak Ramazandaki gibi sizi bunlardan mahrum edersem, zor durumda kalırsın, elinkilere göz dikersin. Eşinin kıymetini bil, Çoluk çocuğun ailenin kıymetini bil! Oruç ile Ramazan ile sana bunların eksikliğini yokluğunu öğretiyorum ki, karın ile cima edip yatma diyorum ki, yatmanın ve eş ve aile sahibi olmanın kıymetini bil diye. Sana verdiğim eşin ve ailenin kıymetini bil diye! Yoksa Ramazan diye, sahurda mideyi tıka basa doldurup, acıkmayan diye, her şeyden yiyip, sonra susamayan diye de, çay içip nane yiyip, aşama kadar acıkmadan susamadan durup, bir de ben oruçum diye gezmek değildir ki orucun gayesi. Yokluğunu gösteriyor ki, sen de varlığının kıymetini bilesin diye. insan için yemek ne kadar önemli bir şey, su içmek ne kadar önemli bir şey, bunları bize bahşeden, bizim için vareden ve, bizlere ikram eden, böyle bir şeyi yaratan Rabbimize şükretmek, daha güzel bir şey değil mi? Yokluğunu anla ki, varlığında kıymetini bilesin israf etmiyesin. Bunu bir defada anlayabilcek kapasitedeydek insanlar, bunun şu andaki insanların kafasına vura vura, her sene, her sene anlatmanın anlamı yok artık. Ramazan'ın gayesi ve manası : sadece verdiğim (Rabbimizin verdiği) nimetlerin kıymetini bilin demek. Yoksa 1 ay oruç tutuyorsun diye böyle, acıkmayan diye tıka basa mideyi doldurup, Ondan sonra akşama kadar hiç acıkmadan dur gez!

Orucun gaye ve manası böyle olmadı ki! Bunu insanlar anlamadı da zaten, yıllardır bir şey anlamamış Ramazan'dan, "Hoşgeldin Ramazan, elveda Ramazan" kötü iyiyi Bulasın diye var dedik, gece gündüzün kıymetini anlayasın diye var, Yoksa Allah insanı niye aç durdursun, o kadar nimetleri bahşeden, senede bir ay, onlara kedinin ciğere baktığı gibi bakın durun diye mi! bunu zaten tek bir seferde anladıysan,artık oruç falan tutmana gerek yok kardeşim, cennette oruç namaz hac zekat ve benzeri insanları meşakkete sokacak hiç bir şey yok.

إِنَّ ٱلْمُتَّقِينَ فِى جَنَّٰتٍ وَعُيُونٍ ٱدْخُلُوهَا بِسَلَٰمٍ ءَامِنِينَ وَنَزَعْنَا مَا فِى صُدُورِهِم مِّنْ غِلٍّ إِخْوَٰنًا عَلَىٰ سُرُرٍ مُّتَقَٰبِلِينَ لَا يَمَسُّهُمْ فِيهَا نَصَبٌ وَمَا هُم مِّنْهَا بِمُخْرَجِينَ

Bismillahirrahmenirrahim

İnnel muttekîne fî cennâtin ve uyûn. Udhulûhâ bi selâmin âminîn. Ve neza’nâ mâ fî sudûrihim min gıllin ıhvânen alâ sururin mutekâbilîn. Lâ yemessuhum fîhâ nasabun ve mâ hum minhâ bi muhrecîn.

Meali :

Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlar, cennetler içinde ve pınarlar başındadır. Onlara, “Girin oraya esenlikle, güven içinde” denilir. Biz, onların kalplerindeki kini söküp attık. Artık onlar sedirler üzerinde, kardeşler olarak karşılıklı otururlar. Onlara orada hiçbir yorgunluk dokunmaz, onlar oradan çıkarılacak da değillerdir.

Sadakallahul Aziym Hicr Suresi 45-46-47-48. Ayet

Sen Allah'ın nimetlerini bildiğin saydığın ve yad ettiğin ve şükrettiğin de, yapman gerekeni yapmış olursun. Cennet kurulunca da, ye iç israf etme, hanımın ile birlikte ol, ama zina etme, Ramazanın anlamı bundan ibaret, yoksa Elvedalar Hoşgeldinler hepsi fasa fiso, bir ay oruçta, hepsi fasa fiso.

Bir Karoglan Başağaçılı Raşit Tunca Risalesi
Başağaçılı Raşit Tunca

9 Mayıs 2020 Ramazan ayının 16'sının gündüzü Saat sabah 7.42 geçiyor.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)