Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yağmurda Nasıl Fotoğraf Çekilir?
Oku-1 

Yağmurda Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Quote:Arkadaşlar Madride gidicem pazartesi ve bol bol fotoğraf çekmek istiyorum.

Nikon D70s makinam var. Ancak şu zamanlarda Madrid yağmurlu ve fotoğraf çekmeme engel olmasını istemiyorum.

İlk olarak makineyi yağmurdan nasıl koruyabilirim? Ne kadar ıslanması makineye zararlı olur? Bi damla bile ayvayı yedirtirmi ?

İkinci olarak yağmurda hangi ayarlarda fotoğraf çekmeliyim?

Yağmur damlalarını yakalamak mümkün mü makinemde?

Dostum şemsiye gerçekten çok güzel ama öyle bişi nerden bulcam

Bende bi normal şemsiye var büyük olarak bi de pastalara,kokteylere konan şemsiyelerden var

Ortası yok yani

Peki yağmur damlalarını çekmek için hangi değerler en uygun olur?

Tripodumu yanımda götürsem mi?

Yoksa oraya kadar hamallık mı olur?

***Not: Benim aklıma şöle bişi geldi bu buzdolabı poşetleri varya onları kesip biçsem objektif açıkta kalcak şekilde yağmurluk yapsam makineye :D

Quote:benimde bu konuda bişeyi merak ediyorum.Penatxlar su geçirmez ama aşırı yağmurda da buna güvenip pentaxımız ile çıkabilirmiyiz vede objektifinde özel su geçirmez olması gerekmezmi? yani kısacası bu su geçirmez gövdeler pratikte ne kadar geçerli?

Quote:ben gecen Castol İSt rallisinde çektim bayağıda yağdı makina lens falan bayağı ıslandı ama bişiy olmadı hem sadece çekerken kaldırıyorsun cihazını...

Birde housing tarzı bir şey bakabilirsin naylon cep tel kılıfları gibi yumuşak hem makinanın fonksyonelliği korunuyor hem de yağmurdan falan koruyor 8-10m su altınakadar da dayanıyor galiba... ama 200 usd falan

Quote:ben K20D ve 18-55 AL II kitle yaklaşık 15 dk kadar yağmurda dolanmıştım fotoğraf çekmek için..
ne makinede ne lenste sorun olmadı.. yani haybeye su geçirmez yapmamış adamlar

ayrıca asıl uyum star serisi lenslerle oluyor.. onlar toza suya tam dayanıklı..
tak K20D ye 50-135 i, dal yağmur ormanlarına, o derece yani

Quote:Yalniz yağmurda çekimden sonra filtre veya lenste su damlalarindan dolayi oluşan lekeleri eve gelince temizlemek lazim.. Uzun süre bırakınca izleri cıkartmak cok zor oluyor.. Ben 15 gün beklettim ,ne lenspenle nede gözlük silme beziyle cıkartamadim. Sirkeyle temizlememi tavsiye ettiler ,filtreyi sirkeye bandircaz zorunlu

Cevap:

Eğer yamur damlalarin keskin cıkmasini istersen diyaframi acip (f en küçük) ,ISO'yu 400 falan yapabilirsin. Ama yagmur damlalari havada keskin cıkmasin dersen ISO en düşükte olur ,diyaframida fotoğrafta keskinlik problemi olmayacak enstanteneyi verene kadar kısabilirsin. Sallıyorum f11de 1/30 diyorsa ,tek elde cekeceğini düşünürsek biraz daha kısabilirsin..

Yağmurda Fotoğraf Çekme İpuçları

Yağmurlu bir günün akşamından merhaba. Mayıs geldi neden yağmurda fotoğraf ipuçları diyorsunuzdur eminim ama bugün buraya öyle bir yağmur yağdı ki sormayın. Bu yüzden de bu ipuçlarını hazırlamaya karar verdim.

Çoğu insandan farklı olarak yağmuru hem evdeyken hem de dışarıdayken seven biri olarak, yağmurda fotoğraf çekmeyi çok sevmişimdir. Fotoğraf makinemin benimle taban tabana zıt düşündüğünün ben de farkındayım, bu yüzden okuyarak ve tecrübe ederek öğrendiğim ipuçlarıyla bu sorunun üstesinden geldim.

Evet, işte birkaç ipucu umarım faydalı olur:

Makineniz için mutlaka bir yağmurluk bulundurun

Herhangi bir fotoğraf market’e veya internet sitesine girdiğinizde milyon çeşit fotoğraf makinesi yağmurluğu görürsünüz. Önemli olan yağmur yağdığında elinizin altında bir tane bulundurmanız. Fırtına, hortum veya kasırga şartlarında fotoğraf çekme ihtimalimizin düşüklüğünü de göz önünde bulundurarak yağmurda fotoğraf çekmek için branda gibi kalın yağmurluk taşımanıza gerek yok. Çantanızda az yer kaplayacak bir yağmurluk işinizi görecektir.

Kocaman bir poşet bulundurun

Migros poşeti işinizi görür sanırım. Şimdi poşeti alın ve alt kısmını lensinizin ucu çıkacak kadar yırtın, sap kısmından da elinizi sokarak makineyi sarın. Çok şiddetli yağmur yağmadıkça makinenizi böyle koruyabilirsiniz. Tabi UV filtre kullandığınızı varsayıyorum.

Saçak altı veya kuytu bir yerde durun

İşleri karmaşıklaştırmaya bazen gerek kalmaz. Saçak altı gibi bir yerde veya bir cafe’nin sokaktaki masasına oturun. Kahvenizi yudumlayarak fotoğrafın size gelmesini bekleyin.

Şemsiye!!

Yağmurda fotoğraf çekerken zaatürre olmamak için yanımda her zaman katlanabilen bir şemsiye taşırım. Hastalığı önlemenin dışında, şemsiyeler fotoğrafa değişik bir dokunuş katabiliyor. En son İstanbul’da yağmura yakalandığımda kendi şemsiyemin yanında başka bir şemsiye daha aldım. (ipucu geliyor!) farklı renklerdeydi çünkü. Fotoğrafı çekerken kadraja şemsiyenin bir kısmını sokmak çok farklı bir görüntü yaratabiliyor.

Şemsiyeee!

Evet yine şemsiye. Çünkü şöyle de bir şey var, şemsiyeyi kadraja dahil ettiğinizde,  şemsiyeyle bulutları örtmüş oluyorsunuz. Yağmurlu havalarda bildiğiniz gibi gökyüzü yerden daha aydınlık olur ve bu da ışık ölçerken sıkıntı yaratır. Şemsiye dostumuz burada işini yapıyor ve parlak gökyüzü kadrajdan çıkıyor yerine renkli, güzel bir arkadaş geiyor. İlk yağmurda bunu mutlaka deneyin.

Yansımaları kaçırmayın

Fotoğrafa başlayınca en çok çekilen fotoğraflar arasında yansımalı fotoğraflar mutlaka vardır. Ayna olsun, cam masa olsun kesin vardır. İşte yansımalı fotoğrafların asıl çekilmesi gereken zaman yağmur zamanıdır. Islak zemin muhteşem ışık ve gölge oyunları yapabilir.

Azıcık flash

Evet azıcık flash kullanın. Tabi şemsiyeyi hala fotoğrafa dahil etmiyorken. Yağmurda fotoğraf çekerken flash kullanırsanız, havadaki yağmur damlalarını da yakalarsınız ki çok güzel pırıltılar eklenir fotoğraflarınıza. Yüksek güçte kullanmamaya da özen gösterin.

Yağmuru ters ışıkta çekin

Sokak lambasının altı veya bir reklam panosu gibi ışık kaynaklarının önünde fotoğraf çekin. Böylelikle yağmura ters ışık yapıp damlaları görünür hale getirirsiniz. Flash kullanmanıza da gerek kalmaz.

İfadeleri izleyin

Yağmur insanlara değişik duygular yükler ve bu da hareketlerine, yüz ifadelerine yansır. Bunları kaçırmayın. Gerçekten hakiki duyguları yakalama fırsatınız yağmurdur.
Yağmur yağarken fotoğraf çekmek kimilerine göre asla yapılmayacak bir iş ama en az bir kere yapın derim.

Quote:Pentax'ın her modeli WR (weather resistant) değil arkadaşlar. Gaza gelmeyin. WR gövdeyle beraber WR lens kullanmıyorsanız da gaza gelmeyin. Şu resimdekiler gibi şemsiye aradım güzel yurdumda ama başarılı olamadım. Görenlerin, bilenlerin insaniyet namına haber vermeleri...

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)